Хронологія руху Пакта Реріха

 

1903–1904

Після відвідання давніх міст Росії М.К.Реріх починає активну боротьбу проти руйнування пам’яток архітектури та інших мистецьких цінностей. Виступає в Імператорському Російському Археологічному товаристві з доповіддю про плачевний стан історичних пам’яток і про прийняття термінових заходів щодо їх охорони.

1914

М.К.Реріх звертається до верховного командування російської армії, уряду США і Франції з ідеєю укладення міжнародної угоди про охорону культурних цінностей під час збройних конфліктів. Створює плакат «Ворог роду людського», в якому засуджує варварське руйнування пам’яток культури. Пише картину «Заграва», висловлюючи протест проти Першої світової війни.

1915

М.К.Реріх робить доповідь Імператорові Миколі ІІ і Великому князеві Миколаю Миколайовичу із закликом вжити серйозних державних заходів щодо всенародної охорони культурних скарбів.

1929

М.К.Реріх у співпраці з доктором міжнародного права та політичних наук Паризького університету Г.Г.Шклявером готує проект Пакту про захист культурних цінностей. Разом з Пактом М.К.Реріх пропонує відзнаку для ідентифікації об’єктів охорони – Стяг Миру, що становить собою біле полотнище з червоним колом і вписаними в нього трьома червоними кругами.

У Нью-Йорку створюється Постійний Комітет Пакту та Стяг Миру для просування ідей Пакту.

М.К.Реріха висувають на Нобелівську премію світу.

1930

Текст проекту із супроводжувальним зверненням М.К.Реріха до урядів і народів усіх країн публікується в пресі й розсилається до урядових, наукових, мистецьких і освітніх закладів усього світу.

Проект Пакту поданий до Комітету зі справ музеїв при Лізі Націй, потім переданий на розгляд Міжнародної комісії інтелектуальної кооперації.

Створюються комітети Пакту й Стяга Миру в Парижі та Брюґґе (Бельгія).

1931

У Брюґґе створюється Міжнародний союз Пакту Реріха під керівництвом члена комісії з охорони пам’яток Бельгії К.Тюльпінка.

13–15 вересня – у Брюґґе скликається перша міжнародна конференція, присвячена Пакту Реріха, в якій взяли участь представники низки європейських країн. На цій конференції був розроблений план пропаґування ідей Пакту в навчальних закладах, були встановлені контакти з Міжнародним комітетом зі справ мистецтва та з оргкомітетом конференції з обмеження озброєння. (по ограничению вооружений)

1932

7–9 серпня – у Брюґґе скликається Друга міжнародна конференція, присвячена Пакту Реріха. У роботі конференції взяли участь 22 країни. Конференція постановила заснувати в Брюґґе спеціальний заклад для всесвітнього сприяння втіленню в життя ідей Пакту Реріха. Вона ухвалила рішення про звернення до всіх країн із закликом визнати за Пактом силу міжнародного документа.

1933

15 листопада – візит оргкомітету Третьої міжнародної конференції, присвяченої Пакту Реріха, до президента США Ф.Д.Рузвельта.

17–18 листопада – проводиться Третя міжнародна конференція, присвячена Пакту Реріха, у Вашинґтоні, США. Цю конференцію підтримали 35 країн, які рекомендували підписання Пакту урядами всіх країн.

Грудень – Сьома конференція Панамериканського союзу в Монтевідео (Уруґвай) ухвалює резолюцію, яка рекомендує урядам Америки приєднатися до Пакту Реріха.

1934

4 квітня – схвалена доповідь Спеціального комітету правління Панамериканського союзу з Пакту Реріха.

11 серпня – Президент США Ф.Д.Рузвельт уповноважив міністра сільського господарства США Г.Е.Воллеса підписати Пакт Реріха від імені Сполучених Штатів Америки.

2 вересня – створення Комітету Пакту й Стягу Миру в Харбіні (Маньчжурія).

У Болгарії створений Комітет з просування Пакту.

1935

15 квітня – у Білому Домі Сполучених Штатів Америки представники 21-ї республіки підписали Договір «Про охорону мистецьких і наукових закладів та історичних пам’яток (Пакт Реріха)». Запропонована Реріхом відзнака для ідентифікації об’єктів охорони – Стяг Миру – затверджена в рамках самого договору.

2 липня– Сенат США ратифікував Пакт.

10 липня – президент США ратифікував Пакт.

25 жовтня – президент США оприлюднив Пакт.

1937

Жовтень – перший конґрес Балтійських реріхівських товариств постановив створити при кожному товаристві імені Реріха в Балтійських державах комітети Пакту Реріха.

Перший конґрес міжнародних досліджень (Париж) одностайно ухвалює резолюцію про приєднання до Пакту Реріха.

1938

17 листопада – Стяг Миру розгорнуто в Карачі (Індія).

1942

Створення Американо-Російської культурної асоціації (АРКА).
«АРКА створила новий щабель Стягу Миру» (О.І.Реріх).

1946

23 січня – відбулося перше засідання відновленого Нью-Йоркського Комітету Пакту і Стягу Миру.

18 квітня – у підтримку Пакту висловилася Шоста Всеіндійська конференція культурної єдності.

1948

Серпень – уряд Індії, на чолі з Джавахарлалом Неру, прийняв рішення про ухвалення Пакту Реріха.

1948 –1949

На підтримку Пакту розгорнула активну кампанію Італійська асоціація Пакту Реріха в Болоньї. Комітети Пакту Реріха і Стягу Миру діяли в Італії, Бельгії, Швейцарії, Франції, Англії, Португалії, Бразилії, Колумбії, Уруґваї, Болівії та на Кубі.

1949

На 4-й сесії Ґенеральної конференції ЮНЕСКО було вирішено розпочати роботу з міжнародно-правової реґламентації у сфері захисту культурних цінностей під час воєнних дій.

1950

Нью-Йоркський комітет Пакту Реріха передав усю документацію з Пакту до ЮНЕСКО. На 5-й сесії Ґенеральної конференції ЮНЕСКО ґенеральному директорові було доручено підготувати та розіслати проект конвенції. Спеціальна комісія ЮНЕСКО підготувала з урахуванням наданих документів проект міжнародної конвенції.

1954

14 травня – на конференції ООН у Гаадзі була прийнята «Міжнародна конвенція про захист культурних цінностей під час збройного конфлікту». Документ складений чотирма мовами – англійською, іспанською, російською та французькою. У правовому відношенні очевидна спадкоємність Гаазької конвенції та Пакту Реріха. Гаазьку конвенцію підписали представники 37-ми держав.

1968

1 квітня – Гаазьку конвенцію підписали представники 59-ти держав, у тому числі й Радянський Союз.

1970

14 листопада – у Парижі на 16-й сесії Ґенеральної конференції ООН з питань освіти, науки і культури прийнята «Конвенція про заходи, спрямовані на заборону та попередження незаконного ввозу, вивозу та передавання права власності на культурні цінності». Конвенція складена чотирма мовами – англійською, іспанською, російською та французькою.

1972

23 листопада – у Парижі на 17-й сесії Ґенеральної конференції ООН з питань освіти, науки і культури прийнята «Конвенція про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини». Документ складений п’ятьма мовами – англійською, арабською, іспанською, російською та французькою.

1974

Новосибірські альпіністи розгортають Стяг Миру на шпилі імені Реріха біля гори Білуха.

1988

6 травня – Стяг Миру встановлюють на Північному полюсі.

1990

11 лютого – космонавти О.Баландін і О.Соловйов піднімають Стяг Миру на борт орбітальної станції «Мир».

1995

26 червня – Стяг Миру вручено заступникові секретаря з політичних питань п.Ґебхарду фон Мольтке в Брюсселі в штаб-квартирі НАТО.

9–11 жовтня – Міжнародний Центр Реріхів проводить Міжнародну конференцію «Захистимо культуру», присвячену 60-річчю Пакту Реріха.

1997

Стяг Миру передається екіпажу «Союз-ТМ» у рамках науково-просвітницького проекту «Знамено Миру». Стяг Миру, який був доставлений на борт орбітальної станції «Мир», залишався в космосі упродовж двох років (5 серпня 1997 – 28 серпня 1999 р.), супроводжуючи роботу міжнародних екіпажів.

1998

9 жовтня – Стяг Миру піднято над Центром-Музеєм імені М.К.Реріха в Москві.

1999

26 березня – у Гаадзі підписаний Другий протокол до Гаазької «Конвенції про захист культурних цінностей під час збройного конфлікту» 1954 року. Документ складений шістьма мовами - англійською, арабською, іспанською, китайською, російською та французькою.

2000

8 січня – Стяг Миру встановлюють на Південному полюсі.

28 січня – вручення Стягу Миру Ґенеральному секретареві ООН Кофі Аннану.

2003

17 жовтня – у Парижі на 32-й сесії Ґенеральної конференції ООН з питань освіти, науки і культури прийнята «Конвенція про охорону нематеріальної культурної спадщини». Документ складений шістьма мовами – англійською, арабською, іспанською, китайською, російською та французькою.

2004

25 жовтня – вручення Стягу Миру спікерові Парламенту Індії Шрі Сомнатх Чаттерджі у зв’язку із 100-річчям від дня народження М.К.Реріха.

 

 

 

 

2005

 

Друкується за:Рерих Н.К.Знамя Мира/Сост.: О.Н.Звонарева,

Т.О.Книжник, Н.Г.Михайлова. –М.: Международный Центр

Рерихов, 2005. – С. 25-29

7–9 жовтня – Міжнародний Центр Реріхів проводить Міжнародну науково-громадську конференцію «70 років Пакту Реріха». У рамках конференції в Музеї ім. М.К. Реріха відбулося відкриття:

- ювілейної виставки члена Спілки художників Росії, льотчика-космонавта СРСР, О.О. Леонова «Земний і космічний живопис Олексія Леонова»;

- виставки «70 років Пакту Реріха». Фотографії та документи з фондів Центру-Музею ім. М.К. Реріха;

- виставки «Садиба Лопухіних: історія реставрації»;

- виставки «Зруйновані людською оманою і відроджені людською надією» (М.К. Реріх). Виставка з фондів Центральних науково-реставраційних проектних майстерень Міністерства культури й масових комунікацій РФ та Центральної Ради Всеросійського товариства охорони пам’яток історії і культури.